Konferencja podsumowująca projekt.
W dniu 17 maja 2023 roku, w godzinach 9.30 – 15.00, w siedzibie łódzkiego SCWEW odbyła się konferencja pn. SZKOŁA DLA KAŻDEGO! w ramach podsumowania projektu pn. „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”.
Uczestnikami konferencji byli m.in. przedstawiciele instytucji, z którymi SCWEW w Łodzi ściśle współpracował realizując zadania projektowe: Wydział Edukacji UMŁ, Kuratorium Oświaty w Łodzi, MEiN, ORE, PFRON Oddział Łódzki, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych UMŁ, ŁCDNiKP, PPP dla Młodzieży w Łodzi, UŁ, liderzy i przedstawiciele innych SCWEW oraz inni goście zainteresowani tematyką.
W konferencji wzięli też udział przedstawiciele 7 placówek ogólnodostępnych uczestniczących w projekcie: dyrektorzy, koordynatorzy ds. edukacji włączającej i współpracy ze SCWEW, nauczyciele i specjaliści.
Podczas konferencji prof. dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik, przedstawiła przebieg i wnioski z badań fokusowych, przeprowadzonych we współpracy z prof. dr hab. Beatą Jachimczak w ramach ewaluacji działań SCWEW w Łodzi.
Przedstawiciel Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego p.Beata Wielkopolan zreferowała tematykę pracy z grupą zróżnicowaną w praktyce.
Podczas konferencji specjalistka SCWEW – pani Katarzyna Janeczek omówiła temat dotyczący traumy wojennej a rzeczywistości szkolnej.
Radca w Departamencie Wychowania i Edukacji Włączającej MEiN p.Jan Kosiński-Gortych, przedstawił założenia Edukacja dla wszystkich w Polsce.
Dr Marzena Żylińska wystąpiła z prezentacją pt. „Ocenianie wspierające a rozwój”, przedstawiając koncepcję szkoły promującej kulturę wspierania, a nie oceniania.
W imieniu koordynatorów placówek ogólnodostępnych biorących udział w projekcie wystąpiła koordynatorka SP 58 w Łodzi- p.Aleksandra Zawada, która zaprezentowała zrealizowane wsparcia SCWEW oraz opowiedziała o korzyściach jakie dał placówkom udział w projekcie.
W formie zdalnej odbyło się wystąpienie p.Manueli Nunes i p.Luisa Barata dotyczące włączającego systemu edukacji w Portugalii oraz oceny funkcjonalnej.
Dodatkowo podczas konferencji zaprezentowano krótkie filmy o działaniach SCWEW w Łodzi (linki do filmów: https://scwewlodz.pl/ciekawe-materialy/).
Konferencję zakończyło podsumowanie działań przez kierownika projektu ORE p. Agnieszkę Pietrykę i lidera SCWEW w Łodzi p.Annę Tomaszewską.