
W ramach grantu zostało objęte wsparciem 7 ogólnodostępnych placówek oświatowych:
1Przedszkole Miejskie nr 141 w Łodzi
2Przedszkole Miejskie nr 202 w Łodzi
3Szkoła Podstawowa nr 58 im. Melchiora Wańkowicza w Łodzi
4Szkoła Podstawowa nr 10 im. M. Skłodowskiej – Curie w Zduńskiej Woli
5XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
6Szkoła Branżowa nr 6 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. Powstańców Wielkopolskich w Łodzi
7Technikum nr 2 w Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu

Przedszkole Miejskie nr 141 w Łodzi
Julia Józwiak – poniedziałek 15.30-17.30 – tel. 782 444 696 – j.jozwiak@pm141.elodz.edu.pl



Nasze przedszkole zlokalizowane jest w dzielnicy Bałuty, w środkowej części osiedla Teofilów, wśród zieleni z dala od ruchliwych ulic. Placówka jest czynna w godzinach 6:00 – 17:00. Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci od 3 do 6 lat.
Przedszkole posiada pięć funkcjonalnych, przestronnych i słonecznych sal do zajęć, w pełni wyposażonych w zabawki i pomoce dydaktyczne dla każdej grupy wiekowej, dodatkowo sale wyposażone są w sprzęt audiowizualny, komputery, tablicę multimedialną oraz monitory interaktywne do zajęć i zabaw dla dzieci.
Nasza działalność nastawiona jest na szeroko rozumiany rozwój dziecka. Chcemy, aby dzieci poznały radość płynącą ze wspólnej zabawy i z przyjemnością odkrywały otaczający je świat. Każdemu dziecku zapewniamy miłą, serdeczną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia z dziećmi prowadzą nauczyciele z wyższym wykształceniem pedagogicznym oraz z dużym doświadczeniem w pracy z dziećmi. W wszystkich grupach realizowana jest innowacja pedagogiczna „Z wartościami nam po drodze”. W przedszkolu odbywają się bezpłatne zajęcia dodatkowe: zajęcia ruchowe z muzyką i tańcem oraz gimnastyka korekcyjna.
Współpracujemy z innymi placówkami oraz instytucjami na terenie miasta. Uczestniczymy w konkursach między przedszkolnych i sportowych spartakiadach. Wspieramy akcje charytatywne. Działamy na rzecz środowiska, zbieramy korki i zużyte baterie. W ciągu roku szkolnego na terenie przedszkola organizujemy bale, uroczystości oraz imprezy okolicznościowe.
Przedszkole Miejskie nr 202 w Łodzi
Daria Smulska – wtorek 16.30-18.30 – tel. 508 38 22 11 – dariasmulska75@gmail.com



Przedszkole Miejskie nr 202 to spory budynek, z dużym placem zabaw w otoczeniu zieleni. Mieści w sobie 10 oddziałów, z przestronnymi pomieszczeniami i salą gimnastyczną.
Placówka bierze udział w wielu projektach unijnych, ekologicznych, innowacjach pedagogicznych, akcjach i autorskich programach. Stwarza dzieciom warunki do wszechstronnego rozwoju. W oparciu o rozpoznanie potrzeb i możliwości w duchu idei nauczania włączającego prowadzonych jest wiele działań w postaci różnorodnych zajęć z zakresu: logopedii, terapii pedagogicznej, rewalidacji, integracji sensorycznej, terapii ręki, terapii światłem, gimnastyki korekcyjnej, muzykoterapii. Tworzona jest „Sala Doświadczania Świata”. Dzieci mogą również uaktywnić swój słuch uczęszczając na terapię prowadzoną metodą Tomatisa.
Przedszkole kształtuje w dzieciach poczucie własnej wartości, uczy tolerancji, umożliwia rozwój uzdolnień i zainteresowań poprzez zajęcia: metodą origami, sportowe, muzyczne, plastyczne. Placówka rozwija kompetencje komunikacyjne i aktywność twórczą oraz kształtuje otwartość na wiedzę. Wychowankowie wprowadzani są w świat wartości, aby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe i radziły sobie z trudnymi emocjami. Rozwijane są też umiejętności społeczne, które warunkują poprawność relacji oraz wzmacniana odporność emocjonalna. Prowadzona przez nauczycieli obserwacja pedagogiczna służy doborowi właściwych metod wychowawczych i dydaktycznych, harmonijnemu rozwojowi dzieci, zgodnie z ich potencjałem.
Kwalifikacje i umiejętności nauczycieli oraz wykorzystywane przez nich aktywizujące metody i nowatorskie rozwiązania sprzyjają wysokiej jakości pracy przedszkola.
Szkoła Podstawowa nr 58 im. Melchiora Wańkowicza w Łodzi
Aleksandra Zawada – poniedziałek 8.00-10.00 – tel. 42 655 34 50 – a.zawada@sp58.elodz.edu.pl



Szkoła Podstawowa nr 58 w Łodzi położona jest w dzielnicy Bałuty. Mieści się przy ul. Młynarskiej 42/46. W pobliżu znajduje się przedszkole, Rynek Bałucki, a nieco dalej Stadion Budowlani.
W Szkole Podstawowej nr 58 uczą się dzieci od pierwszej do ósmej klasy. Mają do dyspozycji plac zabaw, salę gimnastyczną i duże boisko sportowe, na którym chętnie spędzają zajęcia wychowania fizycznego. Dzieci mają także dostęp do nowoczesnej pracowni komputerowej, przyrodniczej, a nie rzadko korzystają z nowoczesnej technologii tj. tablic multimedialnych i tabletów.
Co roku dla naszych uczniów powstaje oferta zajęć pozalekcyjnych takich jak sks, język angielski, zajęcia rozwijające zainteresowania naukowe, a także pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Podczas przerw uczniowie mogą zjeść pyszny dwudaniowy przygotowywany na miejscu obiad. Dzieci i młodzież osiągają wiele sukcesów edukacyjnych, sportowych, a także biorą udział w działaniach na rzecz innych i realizują się poprzez wolontariat.
Szkoła Podstawowa nr 10 im. M. Skłodowskiej – Curie w Zduńskiej Woli
Marlena Seliga – czwartek 12.30-14.30 – tel. 516 165 387 – marlena.janowska86@interia.pl



Szkoła Podstawowa nr 10 w Zduńskiej Woli to szkoła ogólnodostępna licząca 386 uczniów, która za patronkę przyjęła polską noblistkę Marię Skłodowską-Curie.
W naszej szkole staramy się, by każdy uczeń, dążąc do swojego celu i realizacji marzeń, pozyskał odpowiednią wiedzę i umiejętności przy optymalnym wsparciu i pomocy nauczycieli. pomoc od kadry pedagogicznej. Potrzeby każdego ucznia są dla nas najważniejsze.
Praca nauczycieli ukierunkowana jest na wszechstronny rozwój uczniów przez rozbudzanie ich naturalnej ciekawości poznawczej. Priorytetem jest wyposażenie uczniów w zasób wiadomości oraz kształtowanie w nich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat i mierzyć się z wyzwaniami.
W szkole zorganizowana jest pomoc pedagoga, psychologa, logopedy, tyflopedagoga, rewalidatora oraz pielęgniarki. Uczniowie mogą korzystać z zajęć w świetlicy szkolnej. Dla uczniów z trudnościami organizowane są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, umiejętność uczenia się, indywidualne zajęcia z pedagogiem, psychologiem, dydaktyczno-wyrównawcze, a w miarę potrzeb inne. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje na zajęciach dodatkowych. Szkoła prowadzi działalność innowacyjną w zakresie logopedii i języka migowego. Wszystkie zajęcia w szkole prowadzone są w salach lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Podczas przerw uczniowie mogą aktywnie wypoczywać dzięki zagospodarowanej przestrzeni korytarza, która umożliwia dzieciom grę w klasy i zabawy polegające na usprawnianiu ogólnej koordynacji ruchowej i orientacji przestrzennej.
Na boisku szkolnym znajduje się nowa bieżnia oraz plac zabaw. Uczniowie mają możliwość korzystania z kompleksu sportowego „Orlik” wraz z boiskiem, które w okresie zimowym funkcjonuje dzięki hali pneumatycznej. Uczniowie kształtują i rozwijają swą wrażliwość i dojrzałość społeczną poprzez aktywny udział w pracach szkolnego wolontariatu udowadniając, że mądrość i dobro jest również udziałem młodego człowieka.
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
Iwona Pacaj – Jasiuk – piątek 12.00-14.00 – tel. 501 440 872, 42 253 10 54 – i.pacaj-jasiuk@lo25.elodz.edu.pl



Nasze Liceum, to szkoła z blisko 90-letnią tradycją, która wychowała i wykształciła wiele pokoleń młodzieży. Nasz budynek znajduje się w centrum osiedla Dąbrowa w otoczeniu wielu drzew.
Liceum szczyci się:
• Skutecznym przygotowaniem uczniów do matury, której zdawalność wynosi 100%
• Korzystnymi wskaźnikami Edukacyjnej Wartości Dodanej
• Srebrnymi i brązowymi tarczami Fundacji Edukacyjnej PERSPEKTYWY nasza szkoła znajduje się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce
• Wspieraniem zainteresowań młodzieży potwierdzonym tytułem „Szkoły Odkrywców Talentów”
• Sukcesami w konkursach wiedzy i umiejętności oraz zawodach sportowych
• Bezpieczną i przyjazną atmosferą, docenioną medalem Serce Dziecku przyznawanym przez Stowarzyszenie Komitet Dziecka w Łodzi
• Zaangażowaniem młodzieży w działalność wolontarystyczną
• Doświadczoną i sympatyczną kadrą
• Wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy
• Bierzemy udział w akcjach UNICEF-u
• Dołączyliśmy do akcji „Czytamy Razem” pod patronatem Łódzkiego Towarzystwa Dysleksji
• Uczestniczymy w programie honorowego krwiodawstwa PCK „Młoda krew ratuje życie”
• Współorganizujemy Spotkanie Choinkowo-Noworoczne w Teatrze Wielkim we współpracy ze Stowarzyszeniem Komitet Dziecka w Łodzi
• Od ponad 30 lat przygotowujemy prezenty dla wychowanków Domu Małego Dziecka w Łodzi
Nasza szkoła posiada bardzo dobrze rozwiniętą:
• salę gimnastyczną
• siłownię
• boisko ORLIK do gry w piłkę nożną, siatkową i koszykową
• pracownię komputerową
• skomputeryzowaną bibliotekę z bogatym księgozbiorem
• sale wyposażone w cyfrowe rzutniki
• monitory do celów informacyjnych na korytarzach
• elektroniczną gazetkę szkolną NEWS25
• radiowęzeł
• gabinet pielęgniarski
• sklepik szkolny
Systematycznie podejmujemy współpracę z:
• Uniwersytetem Łódzkim
• Politechniką Łódzką
• Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną dla Młodzieży
• Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego
• Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
Szkoła Branżowa nr 6 Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. Powstańców Wielkopolskich w Łodzi
Ewa Morawska – piątek 16.00-17.00 – tel. 501 359 474 – ewa-morawska.polska@wp.pl



Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego jest szkołą z ponad 60-letnią tradycją. Mieści się w Łodzi w samym sercu jednej z najstarszych łódzkich dzielnic – Bałuty.
W skład szkoły wchodzą:
5-letnie technikum kształcące młodzież w zawodach:
- technik technologii żywności,
- technik kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności,
- technik przetwórstwa mleczarskiego
3-letnia branżowa szkoła I stopnia kształcąca młodzież w zawodach:
- cukiernik i piekarz.
Szkoła jest placówką nowoczesną. Pracownie zawodowe są bardzo dobrze wyposażone w wysokiej jakości sprzęt i pomoce dydaktyczne. Zdobywane w szkole umiejętności pozwalają uczniom wytwarzać pieczywo oraz wyroby cukiernicze wykorzystując zarówno tradycyjne jak i nowoczesne metody. Powstają produkty na co dzień i na różne okazje. Wyroby te oprócz dobrego smaku, muszą charakteryzować się odpowiednim wyglądem, dlatego bardzo ważnym elementem nauki jest ich wykańczanie i dekorowanie. Każdy z tych zawodów traktujemy jak rzemiosło artystyczne przykładając wagę do rozwijania zdolności manualnych i wyobraźni, aby uczniowie mogli realizować swoje autorskie pomysły.
Swoje zainteresowania i umiejętności uczniowie mogą rozwijać uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych, podczas których poznają sekrety sporządzania smakowitych, wykwintnych deserów oraz parzenia i podawania kawy jak prawdziwy barista. Zarówno w zawodzie piekarza jak i cukiernika uczniowie szkoły osiągają spektakularne sukcesy w różnych prestiżowych konkursach i turniejach.
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego to także profesjonalna i życzliwa dla uczniów kadra pedagogiczna dbająca o to, aby procesy dydaktyczne przebiegały w dobrej atmosferze z zachowaniem wszelkich środków bezpiecznej szkoły wolnej od przemocy, narkotyków i substancji psychoaktywnych. To szkoła ucząca młodzież tolerancji i otwartości na odmienność – różnorodność potrzeb, postaw i upodobań, szacunku dla drugiego człowieka oraz pełnej aprobaty dla edukacji włączającej.
Technikum nr 2 w Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu
Dariusz Gołubienko– poniedziałek 10.50-12.50 – tel. 42 719 08 66 – dariusz.golubienko@zgierz.edu.pl


Pytanie o możliwość udanego życia zawodowego ma w odniesieniu do uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wymiar szczególnie doniosły. Nowoczesny zawód, dający możliwość samorealizacji i niezależność finansową, jest prawdziwym marzeniem rodziców i uczniów, stanowiąc zarazem autentyczne wyzwanie dla edukatorów.
Technikum nr 2 w Zgierzu pozwala zdobyć szereg zawodów spełniających powyższe kryteria. Oferujemy kształcenie w klasach współtworzonych przez znakomite firmy patronackie m.in. w takich specjalnościach jak: technik programista, technik budownictwa, technik elektryk, technik informatyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik usług fryzjerskich. Dodajmy, że nasza „lista zawodów” ma charakter dynamiczny, wynikający z potrzeb czasu i jest często uaktualniana.
W bieżącym roku szkolnym odnotowaliśmy absolutnie rekordową liczbę uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Ta istotna popularność Technikum nr 2 w Zgierzu jest efektem pozytywnych doświadczeń „włączających”, jakie miały miejsce w latach poprzednich.
W ostatnim czasie nasza społeczność szkolna staje się coraz bardziej wielonarodowa. Zróżnicowane potrzeby edukacyjne stanowią więc dla nas wyzwanie wieloaspektowe i fascynujące, a co za tym idzie, wymagające. Dlatego też wzbogacamy życie szkoły i poszerzamy nasze horyzonty, biorąc udział w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską (Projekt „Stawiamy na kwalifikacje” i Projekt „Nowoczesny Informatyk”), biorąc udział w targach i istotnych imprezach branżowych, a w ostatnim czasie, stając się partnerem w projekcie „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”.